İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Pireden Nasıl Kurtulurum?

by:

Haşereler

Pireden kurtulmak, doğal mücadele metotları kullanarak mümkün olmayacağı gibi bu paraziti yok etmek için kimyasal mücadele teknikleri kullanmak şarttır. Detaylı bir ilaçlamanın şart olduğu pire mücadelesi için, açık ya da kapalı alan için tercih edilen böcek ilacının kalitesi ve etki oranı önem taşıdığı gibi uygulama tekniği de son derece önemlidir. 3 mmden daha küçük olan ve beslenme ihtiyacını kan emerek karşılayan bu haşereler, zıplayarak hareket ettiğinden hızlı şekilde yayılabildiği gibi, etkili ilaçlar kullanılarak pire ilaçlama uygulaması yapılmadan yok edilemez. Bireysel yöntemler kullanılarak, basit ilaçlar yoluyla yapılan parazitler ile mücadele, bu haşerelerin alandaki popülasyonuna son vermek biryana, direnç kazanarak yok edilmelerini dahi zorlaştırabileceğinden, kesinlikle tercih edilmemelidir.pire Pireyi yok etmek için kullanılan böcek ilaçlama yöntemi bilhassa; ev, ofis, bodrum, iş yeri gibi kapalı alanlarda daha fazla dikkat gerektiren ve detaylı şekilde yapılması şart olan bir uygulamadır.

Buharlama tekniği yoluyla alanın her noktasına nüfus eden pire ilaçları, bu parazitlerin kısa sürede yok olmasını sağlayacağı gibi; püskürtme metodu kullanılarak yapılan ilaçlama işleminde, süreç bir haftaya kadar uzayabilir. Pireden kurtulmak için yapılan uygulamalarda, göz önünde bulundurulması gereken en önemli kıstas, bu haşerelerin alandaki yoğunluk durumudur. Zira pire yoğunluğunun çok fazla olduğu alanlarda, yumurtaların ilaçtan etkilenmeme ihtimali yükselecektir. Bu durumda böcek ilaçlama işlemi gerçekleştirildikten sonra, larvadan çıkan pire yavruları yeniden sorun yaratabileceğinden, uygulamanın kalitesi ve işe yararlılığı azalacaktır. Bu gibi parazit yoğunluğunun fazla olduğu alanlar için yapılacak uygulamalarda, ilacın dozu iyi şekilde ayarlanmalı ve koruyucu özellik içeren, uzun süre etkisi bulunan pire ilacı tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra popülasyonun yüksek olduğu durumlarda, iki hafta sonra, haşere ilaçlama uygulamasının tekrar edilmesi, bu haşereleri tamamen yok edeceği gibi aynı alanda yeniden yuva yapmasını da engelleyecektir.

Pire, insanlara ya da insanların yaşadığı alanlara genellikle evcil hayvanlar tarafından bulaştığından, bu haşerenin bulunduğu alana yakın bölgede yaşayan pireli hayvanların temizlenmesi de son derece önemlidir. Pirelenme sorununun bulunduğu canlıların yakın yaşadığı alanlarda yapılan mücadele, etkili sonuçlar vermeyeceği gibi, sorunun tekerrürüne de yol açacaktır. Veterinerler ya da eczaneden temin edilebilecek özel parazit ilaçları ile temizlenen hayvanlardaki pirelenme sorunu tükeneceği gibi; kapalı alanlar için bu haşereye karşı da koruma sağlanmış olacaktır. Kapalı veya açık alanda yapılacak pire ilaçlama uygulaması ile pirenin bulaştığı canlıların temizlenme işleminin eşzamanlı olarak yapılması, bu haşerelerden kesin olarak kurtulmayı sağlayacaktır.

Comments are closed.