İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Pire İlaçlama

by:

Haşereler

Dünya yaşamında yaklaşık olarak 1.600 türler varlığını sürdüren pireler, “kan emerek” beslenen ve doğrudan üzerine yerleştiği canlının kanıyla temas ettiği için pek çok sağlık sorununa neden olabilen canlılardır. Veba gibi geçmişte milyonlarca insanın canına mal olan “ölümcül” hastalıkların insanlara bulaşmasına neden olan bu eklem bacaklılar ailesinin üyeleri, birkaç milimetre boyutlarında olmalarına karşın boylarından beklenmeyecek kadar tehlikelidirler. Çok farklı mikro organizmaların taşınmasına neden olan pire türleri; virüs, bakteri ve mantarların insanlara bulaşmasının en büyük nedenleri arasındadır.

Evcil hayvanların üzerinde yaşadığı ve insanlara zararlı olmadığı düşünülse de, insanların derilerine yapışarak kanla beslenebilen bazı pire türleri de vardır. Bunun için pire ilaçlama insanoğlu için önemlidir. Kedilerden köpeklere kuşlardan kümes hayvanlarına birçok hayvanın üzerine yerleşen bu canlılar, kan emerek çok hızlı bir biçimde gelişebilmektedir. Evde beslenen kedi ve köpeklerin üzerinde görülmeleri dahi çok zor olan bu böcekler, dikkatli gözlemler sonucunda fark edilse bile çıplak elle yakalanmaları gibi bir durum söz konusu değildir. Bazı evcil hayvan sahipleri besledikleri kedi ve köpeklerin üzerindeki pireleri cımbız kullanarak ayıklamaya çalışmış ve bu işin neredeyse imkansız olduğunu fark etmiştir.

Pire İlaçlama yöntemi bunun üzerine gelişmiştir. Zira bedenleri çok ince olan bu canlılar, yoğun kılların arasında hızlı hareket edebilmelerine imkan sağlayan bir fizyolojiye sahiptir. Şaşırtıcı derecede hızlı bir şekilde hareket edebilen pire türleri, saniyeler içinde kılların içine girerek gözden kaybolabilmektedir.

Pire türlerinin evcil hayvanların sürekli kaşınmalarına neden olmaları da kan emmek için deriyi ısırdıklarında acı hissedilmemesini sağlayan salgılarıdır.  Alerjik bir etkiye sahip olan bu salgı, ısırık bölgesinin çok şiddetli bir biçimde kaşınmasına neden olmaktadır. Bu küçük canlılarla mücadele için tek bir yöntem bulunmaktadır.

İlaçlama haricinde bu böceklerle mücadele etmenin etkili ve kesin çözüm sağlayan başka bir yöntemi bulunmamaktadır. Son derece hızlı bir şekilde üreyebildikleri için etkili bir ilaçlamanın sorundan kurtulmak için şart olduğu unutulmamalıdır. İnsanların ciltlerini de ısıran bu canlılar tehlikeli hastalıklara neden olan mikropların kana karışmasına neden olmaktadır. Bu nedenle sorundan kurtulmak için en kısa süre içinde profesyonellerden ilaçlama konusunda yardım alınması gerekir.İzmir ilaçlama olarak 7/24 hizmetinizdeyiz. İzmir pire ilaçlama ile şirketimizin ilaçlama imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Comments are closed.