İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi

by:

Haşereler

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı ilk olarak Kırım’da görülmekle birlikte, Afrika dışında, dünyanın her bölgesine yayılmıştır. Genellikle keneler yoluyla bulaşan bu hastalık kısa sürede ölüme neden olabilecek denli güçlü olduğu ve çok hızlı yayıldığı için büyük tehlike saçmaktadır. Kene ısırması yoluyla bulaşan virüs, bir haftadan sonra kendini göstermeye başlayarak, ısırılan kişinin zihinsel anlamda değişiklikler (duygu durum bozuklukları, karmaşık düşünceler) yaşamasına yol açtığı gibi çok sayıda fiziksel semptomların da oluşmasına yol açar. Burun kanaması, kanlı idrar ya da dışkı ve deri altı kanamaları gibi belirtileri bulunan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, otuzdan fazla kene tarafından taşınmaktadır.

Kenelerin sık görüldüğü alanlarda, bu haşereleri yok etmek ve virüsün yayılmasını engellemek için kene ilaçlama yaptırmak şarttır. Kalitesiz ilaçlar ile yapılan kene mücadelesi, bu haşerelerden kurtulmayı sağlamamakla birlikte, bu haşerelerin güçlenmesine de yol açabileceğinden, daha büyük tehlikelere neden olabilmektedir. Bu nedenle kene ilaçlama, profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından, sağlık bakanlığından onaylı ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilmelidir. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına yol açan hyalomma kenesi, ülkemizde de sık görülen bir tür olduğu gibi özellikle ilkbahar ile sonbahar aylarında yayılım göstermektedir. Açık alanlar için büyük sorunlara yol açan bu kene türü; çiftlik hayvanları ile kümes hayvanlarına sıklıkla bulaşmaktadır. Bunun yanı sıra; virüs bulaşan hayvanların, etlerinin yenmesi de hastalığın nedenlerinden biri durumundadır. Dolayısıyla tarım ya da hayvancılık yapılan alanlarda gerekli kontrollerin yapılması ve kene ile mücadele için düzenli şekilde ilaçlama hizmeti alınması son derece önemlidir.

Deriyi delerek, başı ile canlının vücuduna giren kene, bu şekilde KKKA virüsünü insanlara ya da hayvanlara kolaylıkla bulaştırabilir. Asya ülkeleri ile Doğu Avrupa’da çok sık görülen Kırım Kongo hastalığına bağlı ölümlerin hızla artması, ciddi korku yarattığı gibi, alınması gereken önlemleri de arttırmıştır. Özellikle kalabalık alanlarda insanlar yoluyla da bulaşma tehlikesi yüksek olan bu virüse karşı, bireysel koruma sağlamak zor olduğu gibi; kene ısırığı vakasından şüphelenmesi durumunda acil olarak sağlık kuruluşlarına başvurmak ve gerekli olan tıbbi yardımı almak son derece önemlidir.

Comments are closed.