İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Kene ile Mücadele

by:

Haşereler

Kene yapışması sonucu, canlılara bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi virüsü kısa sürede ölüme neden olabilen etkilere yol açmaktadır. Bu açıdan kene ile mücadele yaşamsal önem taşıyan bir işlem olduğu gibi etkisi yüksek olan ve insan sağlığı için tehlike içermeyen kene ilaçları kullanılarak gerçekleştirilmesi gereken bir uygulamadır. Yeşillik alanlarda çok sık görülen keneler, kuytu ve loş alanlarda gizlenerek, besin ihtiyacını bu alanlardaki canlılardan karşılamaktadır. Deriyi deldikten sonra, başını deriden içeri sokarak kan emen kene, vücudu tamamen şişene dek kan emebildiği gibi; besin ihtiyacını karşıladıktan sonra, yumurtlama işlemini gerçekleştirir. Kan emme miktarına paralel sayıda yumurta bırakan bu haşereler, özellikle havaların ısınmaya başladığı dönemde, insan ve hayvan yaşamı açısından açık alanlarda büyük tehlike oluşturmaktadır.

Kene ile mücadele sıcak havalarda daha sık yapıldığı gibi; önlem amacıyla kış döneminde de yapılabilmektedir. Kaliteli ve etki oranı yüksek ilaçlar ile yapılması gereken kene ilaçlama uygulamaları için bireysel yöntemlere başvurmak yerine profesyonel böcek ilaçlama firmaları tarafından hizmet almak büyük öneme sahiptir.

Kene ile mücadele için ilaçlama yaptırmak şart olduğu gibi kaliteli ilaçlar kullanmak ve profesyonel yöntemler doğrultusunda uygulama yaptırmak da büyük önem taşır. Basit kene ilaçları ile yapılan işlemler, bu haşerelere karşı etkili sonuçlar sunamayacağı gibi insan sağlığını da tehlikeye atacaktır. Sıvı ilaçlar kullanılarak yapılan kene mücadelesi için buharlama ya da püskürtme metotları kullanılabildiği gibi; keneyi yok etmek için Sağlık Bakanlığı onayına sahip olan firmalar tarafından hizmet almak şarttır.

Keneden kurtulmak için yapılan haşere ilaçlama uygulamaları, açık alanlar için daha sık uygulanmakla birlikte; çiftlik, yazlık, bahçeli ev ya da binalar için de yapılabilir. İlkbaharın başlarında bu haşerelere karşı önlem oluşturmak için yapılan kene ilaçlama işlemleri için kaliteli ve koruyucu özelliği olan ilaçların kullanılması, kenenin alana girişine karşı uzun süre koruma sağlar. Ölümlere neden olan ve insan sağlığı üzerinde olumsuz birçok etkiye sahip olan kene ile mücadele için bireysel ilaçlama teknikleri kullanmak kene ısırığı gibi durumlara sebep olabileceğinden, denenmemeli ve bu konuda profesyonel olan bir ilaçlama şirketi tarafından yardım istenmelidir. 

Comments are closed.