İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Kene İlaçlama Hakkında

by:

Haşereler

Yaz aylarının kâbusu haline gelen keneler bizleri çok fazla tehdit etmeye devam etmektedir. Kene ısırmalarının arttığı ülkemizde özellikle bahar aylarının ve yaz aylarının vazgeçilmezi olan piknik ve gezilere insanlar çıkamaz olmuşlardır. Bu illetten kurtulmanın en kolay ve garantili yolu olan, bizleri rahat ettiren kene ilaçlama sayesinde bu parazitlerden kurtulabiliriz. Bulunduğumuz ortamları garantili ve titiz bir şekilde ilaçlama yaparak, ortamdaki tüm haşereler de kene ilaçlama işlemi sırasında yok olurlar.

Değişen doğa şartları ve bozulan ekolojik düzen kene ve diğer kan emici türlerinin hızla çoğalmasına ve bizleri de birer hedef haline getirmiştir. Kenelerin vücutları tek parça halinde ve özel bir madde olan kitin ile örtülü olması bu kan emicilerin dayanıklı birer parazite dönüştürmüştür. Özellikle kan emmeden önce vücutları adeta taş gibidir.

Kene ilaçlama işlemleri sırasında bu parazitlerin doğrudan etkilenmesi için kapalı ortamda kene bulunmuşsa kokulu ilaçlama yapılarak çok daha hızlı sonuç alınabilir. Fakat kene türü kan emici parazitler genellikle dışarıda oldukları için açık alan ilaçlaması yapılması ve bu ilaçlama işlemlerinde özel ilaçların kullanılması şarttır. Keneler yaz aylarında larvadan çıktıktan sonra derhal bir canlı bulmak zorundadır. Bunun için pusuya yatan kene bitki ve küçük ağaçların ve bitkilerin yapraklarına çıkarlar.  Çevredeki canlıların kokularından, karbondioksit miktarından ve ısı gibi etkenlerden avlarını bulması kolaylaşır.

Kene ilaçlama yöntemlerinde bu ayrıntılar bilindiğinden özellikle bu çeşit kısa bitki ve otların üzerlerine bol miktarda kene ilacı sıkılır. Yurdumuzun her bölgesinde buluna kenelerin ilaçlanması, temizlenmesi için yapılması gereken bu işleri yasal ve lisanslı bir kene ilaçlama firmaları ile yapılması, takip edilmesi gerekmektedir.

Kene ilaçlama işlemelerinde kullanılan ilaç ve kimyasalların yine bakanlık onaylı ve insan ile çevre sağlığına zarar vermeyecek cinsten olması gerekmektedir. Kene ısırması ile bizlere birçok hastalık bulaşır. Bunların içinde Kırım Kongo kanamalı ateş hastalığı ölümcül olan hastalık türüdür.  Diğer mantar ve virüs kaynaklı hastalıkları da beraberinde taşıyarak insanlara ve diğer canlılara bulaştırır. Keneler kan emdikleri için bu kanda bulunan tüm hastalıklı maddeleri diğer yapıştığı canlıya aktarır.

Comments are closed.