İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Fare İlaçlama

by:

Haşereler

fare ilaçlama

fare ilaçlama

Fare ilaçlama dünya üzerindeki tüm kara bölgelerine yayılmış olan zararlı kemirgenler ile mücadele edebilmek için yapılan ilaçlamadır. Fareler genetik özelliklerinin insanlarınkine benzerlik taşıması nedeni ile kobay olarak kullanılmakla birlikte bunun dışında yasam alanlarında istenmeyen canlılardır. Bunun nedeni de son derece zararlı olabilmeleridir.

Fareler insanlara sağlık açısından da maddi açıdan da büyük zararlar verebilir. Maddi olarak verdikleri zarar doğrudan eşyalar ya da gıda maddelerinde oluşturdukları hasar ve ziyandır. Çok güçlü olan ve aşındıkça kendini yenileyen dişleri sayesinde çok sert cisimleri bile kemirebilen fareler birçok eşyaya zarar verdiği gibi kablo vb. elektrik taşıyan nesneleri kemirdiklerinde yangın çıkmasına bile neden olabilirler. Bunun dışında insanların tükettikleri yiyeceklere ya da ekim alanlarındaki mahsullere dadanarak bunları zayi olmasına neden olurlar. Farelerin maddi açıdan verdikleri zararın önüne geçebilmek için dadandıkları ortamın fare ilaçlama yöntemi ile temizlenmesi gereklidir.

Farelerin verdiği maddi zararlarından daha da önemlisi ise sağlık açısından tehdit oluşturmalarıdır. Doğrudan bir hastalık sebebi olmamakla birlikte hastalık taşıyan mikropları insanlara bulaştırarak salgın hastalıklara neden olmaktadırlar. Bu hastalıklar yüzyıllardır toplu ölümlere sebebiyet veren veba, humma gibi ölümcül hastalıklardır.

Farelerin yuva yaptıkları bodrum, kanalizasyon gibi yerlerden ve tükettikleri pis yiyecekler ile leşlerden kaptıkları bu mikropları insanların yaşam alanlarında, yiyeceklerinin üzerinde gezinerek ve dahası ısırma sureti ile insanlara bulaştırmaktadır.

Fareler ısırmadan önce salgıladıkları sıvı ile bölgeyi uyuşturduklarından ve bunun için gece insanların uykuda oldukları vakitleri tercih ettiklerinden insanlar fare ısırmasına karşı önlem alamamaktadır. Bu nedenle de fare olduğu tespit edilen ortamın mutlaka fare ilaçlama ile bu zararlılardan arındırılması gerekir.

Fareler gündüzleri çok fazla ortaya çıkmadığından ve yuvalarını kuytu yerlere yaptıklarından varlıklarının fark edilmesi zor olabilir ancak dolaştıkları yerlerde siyah pirinç tanesi büyüklüğünde dışkılarını bıraktıklarında varlıkları kanıtlanır ve vakit kaybetmeden uzman bir fare ilaçlama firması çağırılmalıdır. İlaçlama insanların sağlığını da etkileyen bir işlem olduğundan fare ilaçlama firmaları Sağlık Bakanlığı’ndan eğitim ve sonrasında da gerekli izinleri alarak faaliyete geçmek zorundadır. Bakanlık izni olmayan firmalar ile kesinlikle çalışılmamalı ve 184 no.lu Sağlık hattına ihbar edilmelidir. İzmir fare ilaçlama firmaları olarak 7/25 hizmet sunmaktayız.

Comments are closed.