İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 540 81 28
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 337 76 66
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Arı İlaçlama

by:

Haşereler

Arı uçan haşere grubuna girmektedir. Başında bulunan antenler doğrultusunda yönünü bulan arı haşeresinin göz ve duyarları bulunmaktadır.  Bazı arı türleri faydalı olmasına rağmen bazı arılar ise zararlıdır. Bal arıları faydalıdır ve doğanın dengesini muhafaza ettiğinden bu canlılar ile mücadele edilmesi yasaktır. Arı ilaçlama, yalnızca zararlı olan yaban arısı ya da halk arasında bilinen adıyla eşek arıları için yapılır.

Bal arıları hiyerarşik bir yapı içerisinde yaşar. Kovan içerisinde bulunan üyeler; savaşçı arılar, işçi arılar ve kraliçe arı olmak üzere 3’e ayrılırlar.Kraliçe arı kovan içerisindeki liderdir. Savaşçı arılar ise kovanın güvenliğinden sorumludur. İşçiler ise bal üretiminden sorumludur. Bal arılarının iğneleri vardır fakat zehirli değillerdir.

NOT: Arı ilaçlama mutlaka etkili sıvı ilaçlar ile yapılmalı ancak bu ilaçların, bal arılarını etkilememesi için gerekli önlemlerin alınması sağlanmalıdır.
İnsanlar için zararlı olan arı tür ise ( eşek arısı ) yaban arılarıdır. Etkili zehre sahip olan yaban arıları, toplu halde bir insana saldırırlarsa eğer sonucu ölüme kadar gidebilir. Yaban arısı bal yapmaz. Arıların özellikleri arıların her konduğu çiçeği döllemesidir.

Arılar, beslenmelerini bitkilerin proteinleri ile sağlarlar. Ev içlerine giren arılar insanların yediği yiyeceklere ( bal, pekmez, reçel vb ) ortak olarak beslenebilirler.

Arı Sokması

Ancak bal arısı ilaçlama yasak olduğu gibi bu canlıların insanlara ya da çevreye zararı yoktur. Bal arısı sokması, insan vücudunda küçük çapta bir ağrı yaratır. Ancak bal arısı iğnesini bir kez batırdıktan sonra, iğnesi kırıldığından, kısa süre içerisinde ölür. Buna karşın yaban arısının iğnesi çok daha güçlüdür. Aynı biçimde eşek arısı sokması da insanları ciddi anlamda etkileyebilmektedir. Vücutta kızarıklık ve şiddetli bir ağrıya yol açan yaban arısı sokması durumunda doktora başvurulmalıdır. Bu anlamda tehlikeli olan bu türlere karşı mutlaka arı ilaçlama yaptırılması gereklidir.

Arı ilaçlama

Eşek arıları ile mücadele çok zordur. Yuvalarından yada kendilerinden gelecek tehlikelerde mevcuttur. Bu yüzden arı ilaçlama yapılması gerekmektedir. Bireysel olarak mücadele edildiği durumda arı sokması ile karşılaşılabileceğinbden, bu haşerelere karşı uzman ilaçlama firmaları tarafından yardım alınmalıdır. Ciddi reaksiyonlara neden olabilen eşek arısı sokması gibi durumlar ile karşılaşmamak için profesyonel şirketimizden hizmet alabilirsiniz. Eşek arısı ilaçlama konusunda garantili olan İzmir ilaçlama şirketi, profesyonel kadrosuyla kesin çözüm sağlamaktadır.

Comments are closed.